Ana sayfa 10 Numara Kitap 10 Numara Kitap – 1 “Basitlik Kanunları”

10 Numara Kitap – 1 “Basitlik Kanunları”

2483
0
Basitlik Kanunları
Basitlik Kanunları

Basitlik Kanunları. Yeniden merhaba geçen hafta bahsetmiştim yeni yeni bölümler olacak www.10numaramotivasyon.com ‘da diye ve bugün yeni bir bölümle daha karşınızdayız. 10 numara kitap. 10 numara kitabın ilk kitap önerisi ise “Basitlik Kanunları”.

Kitabımız MediaCat yayınlarından çıkmış. Yazarı John Maeda. Tasarım, Teknoloji, iş ve yaşamda başarı için “Basitlik Kanunları” demiş kitabına ve 10 ana maddede de kanunları toplamış. Aslında karmaşık, anlaşılmayan şeyleri daha değerli buluruz ya genelde ona karşı çıkıyor kitap. Ne kadar basit yaşıyorsan hayatında o ölçüde kolaylaşıyor. Hepimiz için de öyle değil mi aslında ne kadar basit o kadar kolay ya da çözülebilir. Zaten zorlaştırmaya ve karmaşık hale getirmeye ne gerek var. Koskoca bir dünya markası hatta bir din niteliğinde olan APPLE’ın en büyük sırrı da basit olması değil mi aslında ya da yine GOOGLE gibi bir devin çok basit tasarımdan oluşan arayüzü. İş hayatınızda olabilir özel yaşamınızda olabilir biraz sadeleşmeye çalışsak aslında hiç de fena olmaz diye düşünüyorum. Sadeleşmek özgürlüğü beraberinde getiriyor. SADELEŞ ohh yazarken bile insan mutlu hissediyor kendini :). Şimdi kısaca bu 10 kanun ve 3 anahtar neymiş ona bir göz atalım.

10 KANUN 

 1. AZALT: Basitliğe ulaşmanın en basit yolu dikkatli bir azaltmadır.
 2. DÜZENLEME: Düzenlemek, çok olanın az görünmesini sağlayan bir sistem yaratır.
 3. ZAMAN: Zamandan yapılan tasarruflar basitlik gibi gelir.
 4. ÖĞREN: Bilgi her şeyi daha basit kılar.
 5. FARKLILIKLAR: Basitlik ve karmaşıklığın birbirine gereksimini vardır.
 6. BAĞLAM: Basitliğin periferisinde olan şeyler kesinlikle daha az önemli değildir.
 7. DUYGU: Daha fazla duygu daha azından daha iyidir.
 8. GÜVEN: Basitliğe güveniyoruz.
 9. BAŞARISIZLIK: Bazı şeyler asla basitleştirilemezler.
 10. BİR: Basitlik bariz olanı çıkarmak ve anlamlı olanı eklemektir.

3 ANAHTAR

 1. UZAK: Çok olan şeyleri basitçe uzaklaştırırsanız az görünürler.
 2. AÇIK: Açıklık karmaşıklığı basitleştirir.
 3. GÜÇ: Daha az kullan, daha fazla kazan.

Kitap bu yukarıda bahsettiğim başlıklardan oluşuyor. İçerik ile ilgili çok da bilgi vermek istemiyorum. Sadece küçücük bir alıntı yaparak yazımı sonlandırmak istiyorum. “Teknoloji yaşamlarımızı daha dolu hale getirdi; ama aynı zamanda bizler de rahatsız edici bir şekilde daha “meşgul” olduk.” 

Önceki makale“Motivasyon Kartı – 726 “Zamanınız geldi mi?
Sonraki makaleMotivasyon Kartı – 727 “Gerçek Dışı Emlak İşi”
2001 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesini bitirdi. 2005-2009 arasında Realty World Türkiye’de Kurumsal İletişim ve Franchise Direktörüğü görevini yürüttü. 2010 yılında iş ve sektörel deneyimini Hilmi Işıkören ile birlikte kurdukları Işıkören Danışmanlık’a taşıyan Belgin Benek, Modakent Çekmeköy projesinde Hilmi Işıkören ile birlikte geliştirdikleri iş modeli ile 4 ay gibi kısa bir sürede satışların %80’ini tamamlayarak önemli bir başarı elde etti. 2012 yılında www.isikoren.com üzerinden gerçekleştirilen faaliyetleri Hilmi Işıkören ile birlikte yürüttü. Işıkören Online ‘Canlı’ Seminer Platformu üzerinden seminerlerin hazırlanması ve geliştirilmesinde etkin rol oyandı. Belgin Benek, Işıkören Danışmanlık şirketinin ana konusu olan sektör ayrımı yapmaksızın şirket, kurum ve hatta bireylerin ‘farklılaştırarak öne çıkarma’ iddiasıyla çalışmalarına devam etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here