Ana sayfa Genel Gayrimenkul Sektörü Analiz 2017

Gayrimenkul Sektörü Analiz 2017

1024
1
Gayrimenkul Sektörü Analiz 2017
Gayrimenkul Sektörü Analiz 2017

Bugün gayrimenkul sektöründe ne oluyor bitiyor diye internet sitelerinde gezinirken TÜİK’in hane halkı tüketim harcaması raporunu açıkladığını gördüm. Sonrasında yine gezintilerim arasında PRNet in araştırması çıktı karşıma. PRNet’in araştırmasına göre yılın ilk yarısında yazılı basında emlak başlığı altında 15 bin 405 haberin basına yansıdığı yazıyordu. Hatta bu 15 bin 405 haber içinde bir numaralı gündem maddesi ise konut fiyatlarında ve emlak vergilerinde yaşanan artış idi.

GYODER VERİLERİ

Yine gezintime devam ederken karşıma bu sefer de GYODER’in “GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017” raporu önüme geldi. Rapordaki bir bölüm oldukça dikkatimi çekti. Paylaşmadan geçemeyeceğim sonra raporun verilerine geliriz. Diyor ki “Raporda, son 15 yıllık süreçte çok hızlı bir değişim kaydeden konut sektöründe, sosyo-ekonomik bazda tartışılan önemli noktalardan birinin konut fiyatları olduğu belirtilerek, gayrimenkul fiyatlarındaki reel artış ile ekonomik büyüme arasında doğrudan bir ilişkinin olduğu vurgulandı. Dünyanın birçok yerinde, özellikle Almanya’da kendi ülkelerindeki konut fiyatlarının yükselmesinin huzursuzluk yarattığı ancak Türkiye’de böyle bir gelişmenin memnuniyetle karşılandığına dikkatin çekildiği raporda, yatırım amaçlı gayrimenkul alanların azımsanmayacak kadar çok olduğu Türkiye’de, gayrimenkul fiyatları artışının huzursuz edici bir gelişme olarak görülmediği kaydedildi”.

Şimdi bu açıklama çok çok önemli. Nedenine gelince PRNet araştırması ne diyordu 15 bin 405 basına yansıyan emlak haberi içinde konut fiyatları artışı başı çekiyordu. Medya sürekli konutun prim yaptığını haber yapıyor (tabi burada inşaat firmalarının PR’ı da önemli konu). Konut alıcıları da fiyat artışındaki ivme sürekli yukarıda olduğu için bu konu ile ilgili memnuniyetlerini dile getiriyor. Neden? Çünkü hiçbir çaba sarf etmeden yatırım yaptığı araç para getiriyor. Yani üretim yok. Durduğu yerde zenginleşiyor. Bu durum reel bir durum mu yoksa manipülatif bir durum mu zaman içinde daha çok ortaya çıkacak.

Halbuki sanayisi gelişmiş ülkelerin konut fiyatlarının artışından rahatsız olmasının bir anlamı olmalı. Üretmeden kazanç belli bir yerde mutlaka sekteye uğrayacaktır.

TÜİK HANE HALKI ARAŞTIRMASI

Diğer bir gördüğüm araştırma ise başta da belirttiğim gibi TÜİK’in hane halkı tüketim harcamaları idi. Düşük gelirli bir hane halkı gelirinin %32’sini kira ve konut harcamalarına ayırırken, yüksek gelirli hane halkı ise gelirinin %21,7’sini kira ve konut harcamalarına ayırmış. Yüksek gelirli hane halkının konut gideri geçen yıla oranla %1,6 oranında düşmüş. Düşük gelirli hane halkının ise %32 olarak aynı kalmış. Rakamlar tekrar bir yıl sonra açıklanacak. Değişiklik ne şekilde olacak hepimiz göreceğiz.

Gayrimenkul sektöründe konuta yatırım yapan kazanç sağlarken, ne tuhaftır ki yine bir ailenin en büyük gider kalemini yine konut oluşturuyor.

Ekonomiyi çeşitlendirmek gider kalemlerinin de çeşitlenmesine yol açacak. Bir koltukta tek karpuzu ben risk olarak görüyorum. Kazanç ve kayıp hanesi dengesizse sektör nereye gidiyor diye daha çok konuşuruz.

Sevgilerimle,

Belgin Benek

Önceki makaleFerrari gibi olmak
Sonraki makaleMinimal yaşamak
2001 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesini bitirdi. 2005-2009 arasında Realty World Türkiye’de Kurumsal İletişim ve Franchise Direktörüğü görevini yürüttü. 2010 yılında iş ve sektörel deneyimini Hilmi Işıkören ile birlikte kurdukları Işıkören Danışmanlık’a taşıyan Belgin Benek, Modakent Çekmeköy projesinde Hilmi Işıkören ile birlikte geliştirdikleri iş modeli ile 4 ay gibi kısa bir sürede satışların %80’ini tamamlayarak önemli bir başarı elde etti. 2012 yılında www.isikoren.com üzerinden gerçekleştirilen faaliyetleri Hilmi Işıkören ile birlikte yürüttü. Işıkören Online ‘Canlı’ Seminer Platformu üzerinden seminerlerin hazırlanması ve geliştirilmesinde etkin rol oyandı. Belgin Benek, Işıkören Danışmanlık şirketinin ana konusu olan sektör ayrımı yapmaksızın şirket, kurum ve hatta bireylerin ‘farklılaştırarak öne çıkarma’ iddiasıyla çalışmalarına devam etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here